Sarkoidoza na koži: Manifestacije, simptomi i terapija
Manifestacije sarkoidoze na koži
Kožne promjene kod sarkoidoze su raznolike i mogu biti prvi ili jedini znak bolesti. Razlikuju se u obliku, lokalizaciji, boji i progresiji. Najčešći oblici uključuju:
Eritem nodozum
Eritem nodozum je jedna od najčešćih manifestacija sarkoidoze na koži. To su bolni, crveni čvorići koji se najčešće pojavljuju na prednjoj strani potkoljenica, ali mogu se javiti i na bedrima i podlakticama. Ova pojava obično ukazuje na akutni oblik sarkoidoze i često spontano nestaje unutar nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, bez potrebe za specifičnim liječenjem. Obično je praćena općim simptomima poput povišene temperature, umora i bolova u zglobovima.
Lupus pernio
Lupus pernio je kronična kožna manifestacija sarkoidoze koja se najčešće javlja na licu, osobito na nosu, obrazima, ušima i usnama. Karakterizira ga ljubičasto-crvena diskoloracija, oticanje i zadebljanje kože. Ova vrsta lezija rijetko prolazi spontano i često zahtijeva dugotrajno liječenje kortikosteroidima ili imunomodulatorima. Lupus pernio može biti povezan s teškim oblikom sarkoidoze koji zahvaća pluća i gornje dišne puteve.
Makulopapularni osip
Makulopapularni osip sastoji se od sitnih crvenih ili ljubičastih papula koje se mogu pojaviti na licu, trupu ili ekstremitetima. Ovaj osip je obično bezbolan i ne ostavlja ožiljke, ali može izazvati nelagodu zbog estetskog izgleda. U većini slučajeva ovaj tip osipa ukazuje na sistemsku sarkoidozu.
Ožiljkasta sarkoidoza
Ožiljkasta sarkoidoza se javlja kada se granulomi formiraju unutar postojećih ožiljaka, tetovaža ili mjesta ranijih ozljeda. To može dovesti do promjene boje kože i zadebljanja lezija. Ovaj tip manifestacije može trajati godinama i zahtijeva specijalizirani pristup u terapiji.
Plakovi i noduli
Plakovi su dobro ograničeni, infiltrirani čvorići koji se često pojavljuju na udovima i licu. Nodularna sarkoidoza može nalikovati drugim dermatološkim bolestima, što otežava dijagnozu. Ove lezije mogu trajati godinama ako se ne liječe.
Simptomi i dijagnostika
Kožne manifestacije sarkoidoze mogu biti asimptomatske ili popraćene svrbežom, bolom i osjećajem zatezanja. U nekim slučajevima lezije mogu ulcerirati i dovesti do sekundarnih infekcija.
Dijagnostički postupci
Za potvrdu dijagnoze koristi se kombinacija kliničkog pregleda i laboratorijskih analiza:
Dermatoskopija – omogućava detaljan pregled kožnih promjena.
Biopsija kože – ključna za potvrdu dijagnoze, jer otkriva prisutnost karakterističnih epitelioidnih granuloma bez nekroze.
Krvni testovi – uključuju mjerenje enzima konvertaze angiotenzina (ACE), kalcija i drugih markera upale.
Radiološke pretrage – rendgenska snimka pluća i CT skeniranje mogu otkriti zahvaćenost pluća.
Testovi funkcije pluća – pomažu u procjeni respiratorne funkcije ako postoji sumnja na sistemsku bolest.
---
Čimbenici koji utječu na pogoršanje simptoma
Određeni čimbenici mogu pogoršati simptome kožne sarkoidoze ili potaknuti progresiju bolesti:
Izloženost suncu – UV zračenje može izazvati pogoršanje kožnih lezija, osobito kod fotosenzitivnih pacijenata.
Infekcije – bakterijske ili virusne infekcije mogu potaknuti upalne reakcije i pogoršati stanje kože.
Stres – kronični stres može oslabiti imunološki sustav i doprinijeti progresiji bolesti.
Hladnoća i suhi zrak – mogu uzrokovati pucanje kože i pogoršati simptome kod pacijenata s lupus pernio.
Pušenje – dokazano je da pušenje može negativno utjecati na tijek bolesti, osobito kod pacijenata sa sistemskom sarkoidozom.
Određeni lijekovi – neki lijekovi mogu izazvati ili pogoršati sarkoidozu, uključujući beta-blokatore, antimalarike i biološke lijekove koji moduliraju imunološki odgovor.
---
Terapija i liječenje
Liječenje kožne sarkoidoze ovisi o težini simptoma, proširenosti lezija i eventualnoj zahvaćenosti drugih organa.
Lokalna terapija
Blagi oblici kožne sarkoidoze mogu se liječiti lokalnim kortikosteroidnim kremama ili gelovima. Također, mogu se koristiti:
Inhibitori kalcineurina (npr. takrolimus, pimekrolimus) – pomažu kod osjetljivih područja, poput lica.
Intralezione injekcije kortikosteroida – primjenjuju se kod pojedinačnih tvrdokornih lezija.
Sistemna terapija
Kod težih oblika bolesti primjenjuju se:
Oralni kortikosteroidi (prednizon) – prvi izbor u liječenju težih oblika kožne sarkoidoze.
Imunomodulatori – metotreksat, hidroksiklorokin i azatioprin koriste se kao steroid-štedljive terapije.
Biološki lijekovi – anti-TNF alfa terapija (npr. infliksimab, adalimumab) koristi se u rezistentnim slučajevima.
Fototerapija - UVB ili PUVA terapija može pomoći u smanjenju kožnih lezija, posebno kod pacijenata koji ne mogu uzimati sistemne lijekove.
---
Zaključak
Sarkoidoza na koži može se manifestirati u različitim oblicima, od blagih osipa do teških kroničnih lezija. Rano prepoznavanje simptoma i pravodobna terapija ključni su za kontrolu bolesti. Budući da se bolest može proširiti i na unutarnje organe, potreban je multidisciplinarni pristup u liječenju. Redoviti dermatolo
ški pregledi i suradnja s reumatolozima i pulmolozima mogu značajno poboljšati prognozu pacijenata.
SARKOIDOZA I VAŠA KOŽA: DIJAGNOZA I LIJEČENJE
Kada se sarkoidoza razvije na koži, to je često rani znak bolesti. Kao takav, dermatolog je često prvi liječnik koji primijeti znakove sarkoidoze.
Znakovi i simptomi sarkoidoze mogu se pojaviti i nestati
Praćenje vaših simptoma može pomoći vašim liječnicima da pronađu sarkoidozu.
Kako dermatolozi dijagnosticiraju sarkoidozu?
Ako imate sarkoidozu, može potrajati dok se dijagnoza ne postavi. Ne postoji niti jedna medicinska pretraga, poput analize krvi ili rendgenske snimke, koja može reći liječniku da imate ovu bolest.
Ako već idete kod dermatologa, možda ćete morati posjetiti druge stručnjake radi testiranja. Sarkoidoza se može razviti u različitim organima, uključujući pluća, oči ili jetru.
Vaš dermatolog može igrati ulogu u dijagnosticiranju sarkoidoze tako što će pažljivo pregledati vašu kožu na:
Kvržice, izbočine i drugi znakovi
Ožiljci i tetovaže (sarkoidoza se može razviti u jednom)
Limfni čvorovi u blizini vaših kvržica i izbočina
Tijekom ovog pregleda kože vaš dermatolog traži granulome. Ovo je medicinska riječ za mase upaljenog tkiva. Na koži se granulomi mogu pojaviti na mnogo različitih načina. Vaš dermatolog će ih potražiti.
Ako vaš dermatolog uoči nešto sumnjivo, trebat će vam biopsija kože. Vaš dermatolog to može brzo i sigurno obaviti tijekom vašeg posjeta uredu. Tijekom biopsije kože ostajete budni dok vam dermatolog uklanja dio zahvaćene kože. Uklonjena koža će se pregledati pod mikroskopom.
Dok biopsija kože ne može reći vašem dermatologu imate li sarkoidozu, ona može isključiti druge bolesti, kao što je infekcija. Sarkoidoza se dijagnosticira isključivanjem drugih bolesti koje imaju slične znakove i simptome.
Dijagnoza sarkoidoze obično dolazi nakon posjeta potrebnim stručnjacima koji će obaviti pretrage i usporediti vaše rezultate.
Kako dermatolozi liječe sarkoidozu na koži?
Ako imate blagu kožnu bolest, vaš dermatolog može predložiti da pustite da se koža sama očisti. Liječenje blage bolesti može trajati od nekoliko tjedana do nekoliko godina.
Dermatolozi često preporučuju liječenje kada:
Sarkoidoza može dovesti do zadebljanja kože ili ožiljaka
Pojavljuju se određeni znakovi sarkoidoze , poput glatkih izbočina i izraslina
Velik dio vaše kože je prekriven
Javljaju se simptomi poput boli ili svrbeža
Kada se preporuči liječenje, dobit ćete plan liječenja prilagođen vašim potrebama. Planovi liječenja razlikuju se ovisno o znakovima sarkoidoze na vašoj koži, koliko je vaša koža prekrivena, vašem cjelokupnom zdravlju, dobi i drugim čimbenicima.
Ako imate nekoliko lezija na koži, kortikosteroid može biti sve što vam treba. Većina pacijenata nanosi ovaj lijek na kožu dva puta dnevno. Drugi put će vaš dermatolog ubrizgati kortikosteroid izravno u lezije.
Neki pacijenti trebaju agresivnije liječenje. Možda ćete dobiti recept za lijek koji se koristi za sprječavanje ili liječenje malarije. Ovi lijekovi mogu biti vrlo učinkoviti za liječenje sarkoidoze na koži. Ostali lijekovi koji se mogu propisati uključuju metotreksat, antibiotik ili prednizon.
Laserska ili svjetlosna terapija mogu biti još jedna opcija. Da bi ovo bilo učinkovito, možda će vam trebati mnogo tretmana, a vaš dermatolog će možda trebati isprobati nekoliko različitih vrsta tretmana laserom svjetlosti kako bi pronašao onaj koji vam najviše odgovara. Laseri i svjetlosne terapije mogu uzrokovati nuspojave, uključujući promjene boje kože, krvarenje i stvaranje krasta.
Na koži sarkoidoza može biti tvrdoglava. Prvi tretman koji vam dermatolog prepiše možda neće djelovati. Da biste dobili rezultate, vaš dermatolog može dodati drugi tretman ili promijeniti vaš plan liječenja.
Kakav je ishod za nekoga tko ima sarkoidozu na koži?
Iako ne postoji lijek za sarkoidozu, mnogim ljudima koža se čisti sama od sebe bez liječenja.
Sarkoidoza se može razviti u drugim organima, kao što su pluća, oči ili jetra. Zato je toliko važno obratiti pozornost na svoje tijelo. Rano otkrivanje sarkoidoze u drugim organima i njeno liječenje mogu spriječiti ozbiljniji zdravstveni problem.
Kako bi pomogli pacijentima sa sarkoidozom u sprječavanju ozbiljnih zdravstvenih problema, dermatolozi preporučuju kontinuiranu medicinsku skrb kada je sarkoidoza aktivna. Naći ćete savjete koje dermatolozi daju svojim pacijentima koji imaju sarkoidozu na, Sarkoidoza i vaša koža: Savjeti za upravljanje .
Literatura
Haimovic A, Sanchez M, et al . “Sarkoidoza: Opsežan pregled i novosti za dermatologa. Dio I. Kožne bolesti.” J Am Acad Dermatol . 2012.; 66:699.e1-18.
Haimović A, Sanchez M, et al . “Sarkoidoza: Opsežan pregled i novosti za dermatologa. Dio II. Ekstrakutana bolest.” J Am Acad Dermatol 2012; 66:719.e1-10.
Izvor: https://www.aad.org/public/diseases/a-z/sarcoidosis-treatment
