Prijelomi kralježnične kosti predstavljaju rizik i
česti su za pacijente sa sarkoidozom
X-zrake prsnog koša, testovi plućne funkcije mogu pomoći u definiranju rizika od prijeloma: studija
Prijelomi kostiju, osobito onih na kralježnici, česta su komplikacija među osobama sa sarkoidozom , prema studiji koja je procijenila gotovo 400 pacijenata.
Podaci su pokazali da su zahvaćenost pluća povezana sa sarkoidozom i smanjena funkcija pluća čimbenici rizika za veće prijelome kostiju.
Rendgenske snimke prsnog koša kojima se ispituje zahvaćenost pluća, kao i testovi plućne funkcije, mogu pomoći u definiranju rizika od prijeloma kostiju kod pacijenata sa sarkoidozom, primijetili su istraživači.
Pojedinosti analize tima objavljene su u “ Osteoporosis and major fragility fractures (MOF) in sarcoidosis patients: povezanost s ozbiljnošću bolesti ”, studiji objavljenoj u časopisu Aging Clinical and Experimental Research
Osteoporoza je česta kod sarkoidoze zbog upotrebe kortikosteroida
Kod sarkoidoze, nakupine abnormalno aktiviranih imunoloških stanica koje se nazivaju granulomi stvaraju se u različitim tkivima i organima, uključujući pluća, jetru, srce, crijeva, mišiće i mozak. S vremenom ti granulomi mogu otvrdnuti i uzrokovati trajno oštećenje tkiva.
Sarkoidoza također može utjecati na kosti zbog kronične upale povezane s bolešću. Štoviše, kortikosteroidi - lijekovi koji se koriste za kontrolu abnormalnih imunoloških reakcija - uzrokuju da kosti postanu krhkije i sklonije lomovima ili lomovima, stanje koje se naziva osteoporoza.
Unatoč tome, "izvješća o gubitku minerala kostiju ili velikom osteoporoznom prijelomu (MOF) kod sarkoidoze su rijetka i imaju proturječne ishode", prema istraživačima sa Sveučilišta u Sieni, u Italiji.
Kako bi odgovorili na te nepoznanice, sveučilišni znanstvenici procijenili su povijest prijeloma kostiju i mineralnu gustoću kostiju, mjeru čvrstoće kostiju, u 382 pacijenta sa sarkoidozom. Tim je također ispitao čimbenike koji mogu doprinijeti prijelomima kostiju kod sarkoidoze.
"Koliko znamo, ovo je prva studija koja je procijenila prevalenciju i klinički učinak MOF-a u velikoj kohorti [skupini] pacijenata sa sarkoidozom", istaknuli su istraživači.
Ukupno 229 žena i 153 muškarca bilo je uključeno u jednocentrično istraživanje. Njihova prosječna dob bila je 55,8 godina.
Nije iznenađujuće, s obzirom na to da je dob dobro poznati čimbenik rizika za osteoporozu, pacijenti s velikim prijelomima bili su stariji od onih bez (prosjek 60,7 naspram 54,3 godine).
Prijelomi kralježnice daleko su najčešće pronađeni u studiji
Ukupno 90 pacijenata (23,6%) imalo je veliki prijelom uzrokovan osteoporozom, a 52 su prijavila povijest više od jednog prijeloma. Većina prijeloma - ukupno 81 - dogodila se u kostima kralježnice, koje se također nazivaju kralješci. Znatno manji broj prijeloma dogodio se na kostima udova: sedam na zglobu, pet na nadlaktičnoj kosti ili humerusu i četiri na natkoljeničnoj kosti ili femuru.
"Važan nalaz ove studije je da je otprilike četvrtina pacijenata sa sarkoidozom imala [veliki prijelom], a više od petine njih imalo je barem jedan prijelom kralješka", napisali su istraživači.
Kao što je procijenjeno neinvazivnim pristupom koji se zove dvoenergetska rendgenska apsorpciometrija, gustoća kostiju bila je znatno niža među pacijentima s prijelomima nego kod onih bez prijeloma, osobito u vratu bedrene kosti, koji se nalazi na vrhu bedrene kosti i cijelom kuku. Iako je gustoća kostiju donjeg (lumbalnog) dijela kralježnice također bila niža, razlika nije bila statistički značajna.
Istraživači su statistički prilagodili dob i indeks tjelesne mase (BMI), mjeru tjelesne težine u odnosu na visinu. Uz to, smanjena gustoća kostiju vrata femura, cijelog kuka i lumbalne kralježnice značajno korelira s nižim kapacitetom difuzije za ugljikov monoksid, poznatim kao DLCO. DLCO procjenjuje sposobnost pluća da prenose kisik iz zraka u krvotok.
Važan nalaz ove studije je da je otprilike četvrtina pacijenata sa sarkoidozom imala [veliki prijelom], a više od petine njih imalo je barem jedan prijelom kralješka.
Nadovezujući se na te nalaze, tim je ispitao rendgenske snimke prsnog koša pacijenata. Prevalencija velikih prijeloma bila je veća među pacijentima sa zahvaćenošću pluća povezanim sa sarkoidozom nego kod onih bez (28,3 naspram 19,2%), otkrio je tim.
Istraživači su potom proveli statističku analizu koja je prilagođena čimbenicima koji mogu utjecati na rezultate, uključujući spol, BMI, vitamin D u krvi, funkciju i zahvaćenost pluća, terapiju sarkoidoze i dozu kortikosteroida.
Ovi izračuni su pokazali da su niže vrijednosti DLCO povezane s većim rizikom od osteoporoze, kao i viši BMI. Također, povećana zahvaćenost pluća, niža ukupna gustoća kostiju kuka i manje terapije sarkoidoze bili su povezani s većim brojem velikih osteoporotičnih prijeloma.
"Naši podaci dobiveni od velike grupe pacijenata sa sarkoidozom potvrđuju da MOF, a posebno vertebralna fraktura predstavljaju uobičajenu i važnu komplikaciju kod pacijenata s umjerenom/teškom sarkoidozom", zaključili su autori.
Izvor:
https://sarcoidosisnews.com/news/spinal-bone-fract
ures-common-sarcoidosis-patients-study-finds/
Create Your Own Website With Webador