Sarkoidoza mikrobiote pluća
Istraživanje "Studio indaga possibile ruolo del microbiota polmonare" istražuje moguću ulogu mikrobiote pluća kod oboljelih od sarkoidoze.
Za bolje razumijevanje:
Mikrobiota je raspon mikroorganizama koji mogu biti komensalni, simbiotski ili patogeni koji se nalaze u i na svim višećelijskim organizmima, uključujući biljke. Mikrobiota uključuje bakterije, arheje, protiste, gljive i viruse, i utvrđeno je da su ključni za imunsku, hormonsku i metaboličku homeostazu njihovog domaćina.
Uloga mikrobiote pluća u sarkoidozi još uvijek je malo istražena.
Cilj studije bio je ispitati plućnu gljivičnu i bakterijsku populaciju subjekata sa sarkoidozom u odnosu na zdrave kontrole i sve povezanosti s antimikrobnim peptidima.
Zaključci
Bolesnici sa sarkoidozom imaju drugačiji bakterijski i gljivični profil u plućima, s nižom koncentracijom antimikrobnih peptida što ukazuje na interakciju između mikrobiote i urođenog imunološkog sustava. Tek treba potvrditi je li disbioza patogenetski mehanizam.
Plućna bakterijska i gljivična mikrobiota bolesnika sa sarkoidozom izmijenjena je u usporedbi sa zdravom kontrolom . Ali ne samo to: osim disbioze, postoji niža ekspresija antimikrobnih peptida, što dovodi do hipoteze o povezanosti s imunološkim sustavom . Međutim, treba li ove promjene smatrati dijelom patološkog mehanizma, tek treba utvrditi.
To je zaključak studije Kristel S. Knudsen i kolega sa Sveučilišta u Bergenu (Norveška), nedavno objavljene u Microbiomeu.
Iako svi organi mogu biti zahvaćeni, pluća su glavna meta . Među uzrocima, iako različiti i nesigurni, mogao bi biti i izmijenjeni mikrobiom, iako su studije o tome trenutno oskudne.
Antimikrobni peptidi i proteini (AMP) ključni su elementi urođenog imunološkog sustava protiv respiratornih patogena. Kako bi bolje istražili ovaj aspekt, istraživači su uključili pacijente sa sarkoidozom (n=35) i zdrave kontrolne skupine (n=35) uspoređujući bakterijski i gljivični profil kao i koncentraciju AMP-a u tekućini za ispiranje usne šupljine ( ispiranje usne šupljine , OW ) i alveolarni (zaštićeni bronhoalveolarni ispiranje, PBAL). Ispod je ono što je isplivalo.
Ono što proizlazi iz studije
Polazeći od taksonomskog profila, vidjelo se kako se gljivični i bakterijski mikrobni sastav razlikuje prema skupini i tipu uzorka (oralni ispirak; alveolarni ispirak) na razini klase i roda.
Posebno:
-među klasama, Saccharomycetes je bio najzastupljeniji u carstvu gljiva u uzorcima OW za obje skupine i u PBAL-u kontrolnih
-u PBAL-u pacijenata taksoni su zabilježili širu distribuciju s većom učestalošću Eurotiomycetes i Malasseziomycetes
-rod Candida bio je najobilniji u uzorcima OW bez obzira na skupinu. Međutim, manje izraženo u PBAL-u pacijenata u odnosu na kontrolne skupine
-Umjesto toga, Aspergillus je pokazao najveću ekspresiju u PBAL-u pacijenata, gotovo neidentificiran u kontrolama
niže razine Saccharomycetes u PBAL uzorcima i Sordariomycetes u OW pacijenata
-Utvrđeno je da su Firmicutes i Bacteroidetes dominantni rodovi, Streptococcus , Prevotella i Veillonella kao rodovi za obje skupine
-znatno niža ekspresija Abscondibacteria u PBAL-u i Fusobacteria u OW pacijenata; međutim, kod Stomatobacteria i Synergistia bio je znatno veći
Usporedba mikrobne raznolikosti umjesto toga:
1. alfa raznolikost povezana s carstvom gljiva nije pokazala značajne varijacije među skupinama. Umjesto toga, razlike u pogledu beta raznolikosti za uzorke OW i PBAL
2. bakterijska raznolikost pacijenata značajno je smanjena
Naposljetku, sadržaj antimikrobnih peptida i proteina bilježi značajno niže vrijednosti kod pacijenata iako se nije pojavila korelacija s mikrobnom alfa raznolikošću ili antibakterijskim komponentama poput Hbd-1/2 ili SPL1.
Zaključci
U ovoj studiji je stoga prikazana promjena u bakterijskoj i gljivičnoj raznolikosti između pacijenata sa sarkoidozom i kontrolne skupine, kao i u razinama antimikrobnih peptida u donjim dišnim putevima .
Čini se da je disbioza respiratorne mikrobiote upletena u patologije, iako tek treba utvrditi je li ona jedan od uzroka ili posljedica.
https://microbioma.it/pneumologia/sarcoidosi-studio-indaga-possibile-ruolo-del-microbiota-polmonare/
Create Your Own Website With Webador